Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
Generelt
 Temaer
 Boglisten
 DMI-publikationer
 Leksikon
 DMI science seminars
 Forskningslederens klumme
Klimatemaer
 Drivhuseffekten
 Fortidens klima
 Fremtidens klima
 Klimaeffekter
 Klimapanel IPCC
 Klimamodeller
 Solen og klimaet
Her startede du Sæsonprognoser
Mere klima
 Artikler på tryk
 Klimacenter-rapporter
 Videnskabelige artikler

Udvikling af sæsonprognoser

Det fælles-europæiske udviklingsarbejde omkring klima og sæsonprognoser foregår i udbredt grad igennem internationale projekter, som igennem de sidste 10 - 15 år er blevet støttet finansielt af EU's rammeforskningsprogrammer.

Temaets indhold

Hvordan udarbejdes en sæsonprognose?
Udvikling af sæsonprognoser
Operationelle sæsonprognoser

Temaforside

De europæiske meteologiske institutter besluttede i 1995 at lade deres fælles regnecenter ECMWF (European Centre for Medium Range Weather Forecasts) udnytte resultaterne og opbygge et operationelt sæsonprognosesystem. Udviklingen er derefter gået meget stærkt, og takket være den forudgående europæiske indsats er ECMWF's koblede atmosfære-ocean sæsonprognose system i dag blandt verdens bedste.

DMI udvikler metoder, der kan forbedre modelresultaterne. Der arbejdes både med efterbehandling af de beregnede dynamiske prognoseprodukter fra ECMWF og med en helt ny metode, hvor de dynamiske beregninger gentages med en særlig modelversion. I denne version er der tilføjet empiriske (erfaringsbestemte) korrektioner til de grundlæggende ligninger i modellen. Den korrigerede model har mindre fejl og vil derfor give mere nøjagtige beregninger over, hvorledes atmosfæren over store afstande påvirkes af havtemperaturerne.

cray_dmi.jpg
Til udvikling af sæsonprognoser anvendes DMI's supercomputere.

© DMI, 28. juli 2008

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotTirsdag med 27,7 og skybrud
23.05.2012
DotVarm mandag i maj
22.05.2012
DotGræspollen i luften
22.05.2012
DotÅrets første sommerdag - opdateret
21.05.2012
DotSolformørkelse søndag - billeder fra New Mexico
21.05.2012
DotAlberto tyvstarter Atlantens cyklonsæson
21.05.2012
DotHøjt UV-indeks i Danmark, højere i Sydeuropa
19.05.2012
DotNyhedsbrevet giver det bedste og lidt til
17.05.2012
DotFlere
 Værd at vide
 Meteorologisk leksikon
 Vejrekstremer i Danmark
 Vejrlommeregner
 Spørgsmål og svar
spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Vådeste april
Kom i 1936, hvor vi fik hele 98 millimeter på landsplan. Det er 57 millimeter over normalen.
spacer.gif
spacer.gif