Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2013
Arkiv
 Nyheder 2012
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
Her startede du Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Julekalender 2012
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Heden koster dyrt i Europa

Den intense varme, der har ligget tungt over Danmark og det øvrige Europa de seneste dage og uger, har haft alvorlige konsekvenser i flere lande.

I Frankrig har mindst 40 - primært ældre - mistet livet i de seneste ugers til tider 40 graders varme.

I Holland er mindst to omkommet i den stegende hede, og tirsdag besluttede løbsledelsen af et firedags cykelløb i Drenthe at aflyse af frygt for, at rytterne ville omkomme i varmen, som det er sket tidligere på sæsonen.

Også i Spanien, Østrig og Italien har varmen kostet menneskeliv.

I Polen kæmper brandfolk med skovbrande. Mindst 8.000 mindre brande er brudt ud i de knastørre skove de seneste dage, melder internationale nyhedsbureauer. Hovedstaden Warszawa kan da også allerede nu melde om en historisk varm juli med en gennemsnitstemperatur for måneden på 23,2°C.

Elben i Tyskland lider også under den megen varme. Ved Dresden er vandstanden nede på 90 centimeter, og det er vanskeligt at navigere på den travle flod.

Flere steder i Europa meldes også om kraftværkerne om rekordhøjt elforbrug i takt med de stigende temperaturer. I Spanien gav det i rekordforbrug i sidste uge.

   Tørt, tørt, tørt. Sådan har særligt den Iberiske Halvø oplevet vejret de senere år. Foto Eumetsat.
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Og sidst men ikke mindst, så truer den langvarige varme mange landmænd, der frygter en dårlig høst.

Heden letter

I Danmark letter den værste hede efter weekenden, fortæller vagtchef Bill Vejdegren.

"Det højtryk, som har givet os de seneste dages stabile vejr bevæger sig langsom østover. Det åbner op for, at en koldfront fredag-lørdag kan passere landet, hvilket vil give både regn og torden. I næste uge vil vi se flere fronter, der passerer, og vejret vil blive mere ustadigt og heldigvis også lidt køligere for en periode."

Af Bjarne Siewertsen, bsi@dmi.dk

DMI, 26. juli, 2006

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk
Vejrudsigter, varsler og radarbilleder som SMS og MMS
DMI's RSS-ikon-nyheder

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
 Værd at vide
 Nyhed: Årets hidtil varmeste dag i Danmark og igen tendenser til et globalt varmt år
 Nyhed: Vesteuropa sveder
 Produkt: Regionaludsigterne
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Klima:
Det gennemsnitlige vejr på et bestemt sted over et længere tidsrum - meteorologiske set normalt en 30-årig periode. Det danske klima er i øjeblikket defineret som gennemsnittet for perioden 1961-1990.
spacer.gif

Få DMI Vejr på din smartphone

spacer.gif