Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2013
Arkiv
 Nyheder 2012
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
Her startede du Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Julekalender 2012
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Hård hurricane-sæson i vente

Caribien og det sydøstlige USA kan se frem til otte hurricanes i år spår de seneste beregninger.

Amerikanske prognoser forudser en hård atlantisk hurricane-sæson i 2003. Sæsonen løber fra 1. juni og frem til den 30. november - en periode hvor der i år forventes otte hurricanes, heraf tre med vindhastigheder over 178 km/t (kategori 3).

Begrebet 'Hurricane' bruges om orkaner i de tropiske dele af det vestlige Atlanterhav og det østlige Stillehav. En 'storm' bliver til en 'hurricane' når middelvinden når over 119 km/t.


spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

I prognoserne for antallet af hurricanes indgår et stort antal variable - nogle af de vigtigste er havtemperaturerne i det tropiske Atlanterhav og El Niños tilstand.

I en gennemsnitlig sæson udvikles der seks hurricanes i det vestlige Atlanterhav. Sidste år var et af de mildere med kun fire: Gustav, Isidore, Kyle og Lili.

Også i Danmark arbejdes der med forudsigelser af vejret flere måneder frem i tiden. Her er det dog middeltemperaturen og ikke ekstreme begivenheder som hurricanes, der er målet for prognoserne.

Af Niels Hansen, nsh@dmi.dk

DMI 8. april 2003.

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
 Værd at vide
 Østenvinden har overtaget DMI nyhed fra 24. marts 2003
 Evakueringer i Texas og Louisiana DMI nyhed fra 03. oktober 2002om Lili
 New Orleans lagt under vand DMI nyhed fra 26. september 2002 om Isidore(
 Håb om langsigtet vejrudsigt DMI nyhed fra 25. oktober 2001
 DMI's sæsonprognose
 DMI's orkan-tema
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Varmeste marts
Kom i 1990 og igen i 2007, hvor den gennemsnitlige temperatur var 6,1°C. Det er 4,0° over normalen.
spacer.gif

Få DMI Vejr på din smartphone

spacer.gif