Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2013
Arkiv
 Nyheder 2012
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
Her startede du Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Julekalender 2012
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Sommervarme på en mærkelig dag

Tirsdag den 26. maj blev årets første sommerdag i Danmark i 2009. Klokken 17.50 passerede temperaturen de krævede 25°C ved Abed på Lolland. Klokken 18.10 var temperaturen igen under 25°C.

Maksimale temperaturer den 26. maj.
Grafik Mikael Scharling

Danmark har officielt fået sin første meteorologiske sommerdag i 2009.

En meteorologisk sommerdag er en dag hvor temperaturen kommer op på eller over 25,0°C et eller andet sted i landet. Det skete sidst på eftermiddagen tirsdag ved Abed efter en vejrmæssigt mærkelig dag med varme, regn, torden og lyn.

Inden de 25°C blev nået ved en af DMI's officielle vejrstationer, var sommergrænsen passeret i mange private haver, hvor læ fra beplantning og solopvarmning af husmure og fliser driver temperaturen et ekstra hak i vejret.

Med den 26. maj som første sommerdag placerer 2009 som en nogenlunde normal 'første sommerdag'. Den tidligste sommerdag faldt i 1959, hvor de 25°C blev passeret allerede den 14. april.

   Lyn over rapsmark i Minnesberg ved Malmø. Foto Hans Jonsson.
Lyn over rapsmark i Minnesberg ved Malmø. Foto Hans Jonsson.
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Året, hvor første sommerdag faldt senest, finder vi for fem år siden i 2004. Her kom temperaturen først over 25°C den 30. juli - altså to måneder senere end i år!

Tidligste første sommerdag Seneste første sommerdag
1. 1959, 14. april 2004, 30. juli
2. 1964, 19. april 1928, 12. juli
3. 1911, 20. april 1923, 5. juli

Tidligste og seneste 'første sommerdage' i Danmark siden 1874. Variationen er enorm og der er mere end 100 dage mellem den tidligste og seneste.

Af Niels Hansen og Bjarne Siewertsen, bsi@dmi.dk
© DMI, 27. maj 2009.

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS
Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk
DMI's RSS-ikon-nyheder

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
 Værd at vide
 Meteorologisk leksikon
 Spørgsmål og svar
spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Solrigeste forår
Kom i 2008 med hele 663 solskinstimer for perioden marts-april-maj.
spacer.gif

Få DMI Vejr på din smartphone

spacer.gif