Første sne i jordskælvsramte Kashmir
Den første sne er faldet i Kashmir, hvor et stort antal mennesker er hjemløse og 100.000, ifølge FN, endnu ikke har modtaget nogen form for hjælp efter jordskælvet den 8. oktober.
Mandag 7. november faldt den første sne i Kashmir ifølge den europæiske meteorologiske satellitorganisation EUMETSAT.
Sneen dækker en stor del af arealet over ca. 2.500 meter og er synlig på satellitbilledet fra tirsdag 8. november (se foto).
Sne besværliggør adgang til de jordskælvsramte områder, når vejene blokeres. Sne isolerer samtidig jorden fra luften ovenover. Det får temperaturen i 'menneskehøjde' til at blive i størrelsesordnen 5°C lavere end ellers og øger dermed behovet yderligere for telte, tøj, mad og brændsel.
 Efterårets første udbredte sne i Kashmir. Foto fra den europæiske Meteosat-5 satellit den 8. november 2005. Foto og © EUMETSAT.
Snefaldet er det første alvorlige vintertegn i en region, hvor et stort antal mennesker er hjemløse og 100.000, ifølge FN, endnu ikke har modtaget nogen form for hjælp efter jordskælvet den 8. oktober.
I begyndelsen af november udsendte Pakistans meteorologiske institut tillige en sæsonprognose for det jordskælvsramte område i Kashmir. Prognosen dækker perioden fra starten af november til og med februar og er alt andet end opmuntrende læsning for såvel de hjemløse som for de nødhjælpsorganisationer, der arbejder i området.
Blandt andet skulle den samlede mængde sne blive større end normalt og temperaturerne under gennemsnittet for årstiden.
Der er mere om vejret og vinteren i Kashmir i 'Værd at Vide'-boxen til højre.
Af Niels Hansen, nsh@dmi.dk © DMI, 15. november 2005.
Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk Vejrudsigter, varsler og radarbilleder som SMS og MMS DMI's -nyheder
|