Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2012
Arkiv
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
Her startede du Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

FN's klimarapport kommer nu på dansk

Et af de senere års vigtigste og vægtigste klimadokumenter kommer nu i en dansk udgave. Udgivelsen gør den meget efterspurgte viden om fortidens, nutidens og fremtidens klima nemmere tilgængelig for danske undervisere, journalister og borgere.

DMI frigiver nu rapporten 'KLIMAÆNDRINGER 2007: SYNTESERAPPORT - Sammendrag for Beslutningstagere'. Rapporten er en oversættelse af den opsummering som FN's klimapanel IPCC udgav ved afslutningen af arbejdet med panelets fjerde statusrapport (AR4) i november 2007.

"Rapporten giver en hurtig oversigt over den tilgængelige viden på klimaområdet; både basisviden om klimaet og dets ændringer i fortid og fremtid og klimaændringernes virkninger på natur og samfund. Desuden beskrives muligheder for, og omkostninger ved, modvirkning af fremtidige menneskeskabte klimaændringer", siger Anne Mette K. Jørgensen som leder Danmarks Klimacenter på DMI og den danske delegation ved møder i IPCC.

Den endelige ordlyd af rapporten har været kendt siden foråret 2008, hvor den blev udgivet på engelsk og de øvrige FN-sprog. Der er altså ikke tale om ny viden, men om en oversættelse som gør det vigtige dokument nemmere tilgængeligt for danske undervisere, journalister og borgere.

"Selv om DMI står for udgivelsen, har vi gjort meget ud af at opnå enighed om oversættelsen blandt de forskellige medlemmer i den danske delegation", forklarer Anne Mette K. Jørgensen. "Vi har haft særlig fokus på de mange fagudtryk og tekniske termer, som er oversat med stor omhu og benyttet konsistent i rapporten".

   Forsiden af den danske version af FN's seneste klimarapport
Den danske udgave af rapporten er på 28 sider med layout af firmaet Cardes.
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Hent eller bestil rapporten

Rapporten KLIMAÆNDRINGER 2007 ligger på nettet - se 'Værd at Vide'-boxen til højre.

Rapporten kan også bestilles i ét, tre, fem eller ti eksemplarer fra DMI ved at sende en frankeret svarkuvert i A4.

  • Ved ti stk. sendes som maxibrev der frankeres med 50,50 kroner som B-post
  • Ved fem stk. sendes som storbrev der frankeres med 37,50 kroner som B-post
  • Ved tre stk. sendes som storbrev der frankeres med 29,00 kroner som B-post
  • Ved ét stk. sendes som storbrev der frankeres med 18,00 kroner som B-post

Bestillingen skal sendes til:
Kommunikationskontoret
DMI
Lyngbyvej 100
2100 København Ø

Pressehenvendelser om rapporten kan ske til Anne Mette K. Jørgensen på 39 15 74 50 efter klokken 14:30 onsdag.

Af Niels Hansen, nsh@dmi.dk
© DMI, 14. januar 2009

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS
Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk
DMI's RSS-ikon-nyheder

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotSå vandt vi endnu en times dagslys
07.02.2012
DotFebruar-vejret i hus og have
06.02.2012
DotKoldeste februarnat i 27 år
06.02.2012
DotForkert saltning giver glatføre
03.02.2012
DotDen kolde weekend tyvstartede
03.02.2012
DotKold luft over Danmark og lav isudbredelse i Arktis
02.02.2012
DotFølg snevejret med dmi.dk
02.02.2012
DotPolare minihvirvler ved Bornholm - opdateret
02.02.2012
DotKort nyt
02.02.2012 10:32
DotFlere
 Værd at vide
 Hent rapporten Klimaændringer 2007: Synteserapport - Sammendrag for beslutningstagere
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Varmeste decemberdag
Kom den 5. december 1953, hvor der blev målt 14,5°C i Nordby/Fanø.
spacer.gif