 |
Med sine vindhastigheder på op til 53 m/s (193 km/t) blev Jeanne en kategori-3 hurricane, og hun blev samtidig skrevet ind i rekordbøgerne.
Ikke siden 1886 har nogen delstat været ramt af så mange hurricanes så tidligt på hurricane-sæsonen, som strækker sig fra juni til november. Den gang var det Texas, der stod for skud. På bare er halvanden måned er Florida blevet ramt af henholdsvis Charley, Frances, Ivan og nu Jeanne.
Jeanne gik i land på Floridas atlanterhavskyst omkring midnat lokal tid, og i løbet af søndag nedgraderet til en tropisk storm. Alligevel ventes at Jeanne at kunne give voldsomme problemer for den hurricane-hærgede delstat.
Ødelæggelserne efter de tidligere hurricanes er omfattende, og jorden er i forvejen fuldstændigt vandmættet. Så, når Jeanne drejer mod nord og bliver indenlands på vej mod Georgia, mens hun afleverer sine forventede 250 millimeter (Danmarks våde sommer bød på 249 mm) nedbør undervejs, venter myndigheder alvorlige problemer med oversvømmelser.
Af Bjarne Siewertsen, bsi@dmi.dk
DMI, 27. september 2004
|
 |
 |
 |
 Jeanne forventede 'sti', efter hun søndag den 26. september 2004 gik i land i Florida.
 Forinden havde Jeanne været en tur omkring Bahamas den 24. september. Foto fra NASA's Terra-satellit.
|