Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2012
Arkiv
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
Her startede du Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Færre farvandsudsigter i fremtiden

DMI ophører med at udsende en række farvandsudsigter og -varsler den 3. december 2007. Det sker som følge af en række effektiviseringer, som DMI for tiden fører ud i livet.

"Vi fjerner de distrikter, som ikke er kystnære og koncentrerer os om de, der ligger tæt på os," siger souschef i DMI's vejrtjeneste, Søren E. Olufsen. "Det vil dog stadig være muligt at finde prognosekort for vind og bølger på dmi.dk."

Vælg farvand fra Farvandskortet

De berørte distrikter er:

  • Sydøstlige Østersø
  • Sydlige Utsira
  • Tampen
  • Viking
  • Orkney/Shetland
  • Fladen
  • Dogger og
  • Humber

Samtidig nedlægger vi udsendelsen af vejrudsigten klokken 22.45.

"Brugerne lades dog ikke helt stikken. For de fleste af distrikternes vedkommende varetages farvandsudsigterne af de britiske Metoffice, for Sydøstlige Østersø er det svenske SMHI og for Tampens vedkommende er ansvarets norske Met.no. I en overgangsperiode vil vi linke direkte fra dmi.dk til de passende sider hos vores søsterorganisationer," slutter Søren Olufsen.

For yderligere information kontakt Søren Olufsen, seo@dmi.dk, 3915 7270

Af Bjarne Siewertsen, bsi@dmi.dk

Farvandsudsigter og -varsler for ovennævnte farvande med undtagelse af Sydøstlige Østersø udsendes fortsat af Storbritannien, der har det internationale ansvar for området, på BBC Radio 4 kl. 0048, 0555, 1355 og 1750 UTC på for eksempel 1485, 1449, 774, 756, 720 og 603kHz.

For Sydøstlige Østersøs vedkommende udsendes farvandsudsigter og-varsler fortsat af Sverige, der er NAVTEX koordinator for området på SR kl. 0455, 0655, 1155, 1455 og 2050UTC på for eksempel 1179kHz

© DMI, 20. november 2007.

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS
Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk
DMI's RSS-ikon-nyheder

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotTirsdag med 27,7 og skybrud
23.05.2012
DotVarm mandag i maj
22.05.2012
DotGræspollen i luften
22.05.2012
DotÅrets første sommerdag - opdateret
21.05.2012
DotSolformørkelse søndag - billeder fra New Mexico
21.05.2012
DotAlberto tyvstarter Atlantens cyklonsæson
21.05.2012
DotHøjt UV-indeks i Danmark, højere i Sydeuropa
19.05.2012
DotNyhedsbrevet giver det bedste og lidt til
17.05.2012
DotFlere
 Værd at vide
 Produkt: Farvandsudsigter
 Link: Farvandsudsigter hos Metoffice
 Link: Farvandsudsigter hos SMHI
 Link: Farvandsudsigter hos met.no
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Højeste danske lufttryk
Er 1062,5 hPa målt den 23. januar 1907 i Skagen.
spacer.gif
spacer.gif