Som journalist har Lars Henrik Aagaard tillige haft adgang og kendskab til et stort foto- og grafikmateriale som han forvalter godt. Nogle af billederne fra f.eks. den store asiatiske tsunami giver med bogens høje trykkvalitet, endnu mere genlyd i sindet, end de gjorde i dagene efter den 26. december 2004.
Bogen kan ses som panikmageri med sine opremsninger af alle de naturlige risici - ud over de mange menneskeskabte - der lurer ud i verden. På den anden side, så er vi måske komme til et punkt, hvor vi har brug for at få sat tingene lidt i perspektiv og 'komme ned på Jorden igen'.
 Lars Henrik Aagaard har adgang og kendskab til et stort foto- og grafikmateriale som han forvalter godt.
Alt i alt er det bestemt ikke en 'feel good' bog Lars Henrik Aagaard har begået, men den falder på et tørt sted. En bog med en unik og personlig dansk vinkel på naturkatastrofer af en forfatter, der udnytter sin kombination af faglig viden og journalistiske færdigheder.
Lars Henrik Aagaard (født 1961) er videnskabsreporter på Berlingske Tidende med speciale i blandt andet astronomi og geologi. Hen har skrevet en lang række artikler om naturkatastrofer, herunder om årsagerne til den store asiatiske tsunami i 2004.
Af Niels Hansen, nsh@dmi.dk © DMI, 11. juli 2006
Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk Vejrudsigter, varsler og radarbilleder som SMS og MMS DMI's Link-nyheder
|