Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2013
Arkiv
 Nyheder 2012
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
Her startede du Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Julekalender 2012
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Efterårssolen smilede over Eremitagen

Efterårssolen smilede for fuld kraft, da omkring 19.000 motionsløbere søndag den 5. oktober startede ud på det i alt 13,3 km lange Eremitageløb i Dyrehaven nord for København.

Løbet, der i år blev afholdt for 35. gang i træk, er en af årets helt store motionist-begivenheder.

Eremitageløbet er ikke blot Danmarks første motionsløb, det er Europas første motionsløb og arrangørerne Københavns Idræts Forening, Københavns Skiklub og dagbladet BT antager, at det muligvis er verdens første motionsløb.

Deltagerantallet blev begrænset til maksimalt 19.000 deltagere af hensyn til dyrene i skoven, og også i år var interessen så stor, at der måtte lukkes for tilmelding adskillige uger før løbet. Foruden de mange løbere tiltrækker løbet endnu flere tilskuere, officials og hjælpere.

Løberne kunne næsten ikke have ønsket sig bedre vejr

Motionsløberne kunne næsten ikke have ønsket sig bedre vejr. Foto: Claus Kern-Hansen.
Forstørrelse af billedet.

spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Og vejret var med løberne. I modsætning til flere tidligere års regn, rusk og mudder, var vejret på løberne og arrangørernes side søndag: Det blev således til sol, tørre stier, kun svag vind og +10-11°C, hvilket gav de fleste løbere ideele betingelser, og de mange tilskuere fik en flot efterårsdag i den begyndende efterårsgyldne skov.

Men dagen var også en af de sidste med vedvarende tørvejr og efterårsol i denne omgang, hvor prognoserne lover mere typisk dansk efterårsvejr med kølige nætter, og skift mellem sol og byger de kommende dage.

Af Claus Kern-Hansen, ckh@dmi.dk (nr. 15774)
Redaktion: Bjarne Siewertsen,
bsi@dmi.dk

 

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
 Værd at vide
 Syvdøgnsudsigten fra DMI
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Varmeste maj
Kom i 1889, hvor den gennemsnitlige temperatur var 13,8 °C. Det er 3,0° over normalen.
spacer.gif

Få DMI Vejr på din smartphone

spacer.gif