Dmi.dk sætter ny rekord
Torsdag den 8. juli satte dmi.dk ny rekord for antallet af sete sider.
2.130.295 sete sider på ét døgn. Det blev resultatet for dmi.dk af torsdagens varsling af uvejr over Danmark.
Den gamle rekord lyder på 1.868.044 sete sider og stammer helt tilbage fra 18. juni 2002, hvor lyn, regn og skypumper fik brugerne til at strømme til.
Før det var rekorden 1.379.423 sete sider affødt af snestormen den 20. februar 2002.
I juni og starten af juli 2004 har rekorden været truet af flere omgange. 1.615.413 sete sider den 23. juni, 1.509.581 sete sider den 1. juli og 1.446.590 sete sider den 29. juni var højdespringerne.
 Antallet af sete sider time for time på dmi.dk den 8. juli 2004. Data fra RedSheriff.
At rekorden først faldt den 8. juli 2004, skyldes blandt andet DMI’s overgang til ny hjemmeside.
For det første er meget efterspurgte produkter nu flyttet langt frem i navigationen, hvor brugerne kan finde dem med få klik.
For det andet giver den nye hjemmeside - i modsætning til den gamle - mulighed for at lave bookmarks (favoritter) på undersider, så man kan gå direkte til f.eks. nedbør-radar eller sin favorit-by på Verdensvejret.
Alt i alt giver det færre sete sider pr. bruger, selv om folk stadig får præcis, hvad de kommer efter.
Af Niels Hansen, nsh@dmi.dk DMI 9. juli 2004.
Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev Vejrudsigter, varsler og radarbilleder som SMS og MMS
|