Det antarktiske ozonhul tæt på rekord
Igen i 2005 er ozonhullet meget udbredt over Antarktis. Først i 2015-2020 venter forskerne, at hullet for alvor bliver mindre år for år.
Arealet af det antarktiske ozonhul ser ud til at have toppet for i år.
Hullets maksimale udstrækning nåede op på ca. 26 millioner kvadratkilometer, hvilket er næsten dobbelt så stort som det antarktiske kontinent.
Rekord-ozonhullerne fra 2000 og 2003 var kun ca. 1 millioner kvadratkilometer større (se grafik).
 Størrelsen af ozonhullet de seneste seks år. Ved 'ozonhullet' forstås de områder, hvor ozonlagets tykkelse er mindre end 220 Dobson-enheder (midt i hullet kommer værdierne ned på omkring 100 Dobson-enheder). Målinger tilbage fra 1960'erne viser, at ozonkoncentrationen burde være ca. 300 Dobson-enheder på denne tid af året. Data fra NASA.
Mængden af ozonnedbrydende stoffer i atmosfæren er imidlertid faldende, så hvorfor bliver ozonhullerne ikke mindre år for år? "Det skyldes, i alt fald delvist, en tendens til, at temperaturerne i ozonlaget er aftaget. Lavere temperaturer bevirker, at der dannes flere polarstratosfæriske skyer, som fører til en særlig kraftig ozonnedbrydning", forklarer ozonforsker Bjørn Knudsen fra DMI.
Udover den generelle afkøling, så varierer de meteorologiske forhold over Antarktis meget fra år til år og det betyder store forskelle i ozonhullets udstrækning. "I 2002 var hullet meget lille, mens det allerede året efter var rekordstort", bemærker Bjørn Knudsen. "Først om 10-15 år forventer vi, at ozonhullets udstrækning for alvor vil begynde at aftage".
Ozonnedbrydningen fører til forhøjede niveauer af ultraviolet (UV) stråling ved jordoverfladen. UV-stråling kan - blandt andet hos mennesker - forårsage hudkræft og belaste øjne og immunsystem.
Du kan selv følge med i størrelsen af det antarktiske ozonhul på DMI's faktasider om ozon. Se 'Værd at Vide'-boxen til højre.
For flere oplysninger kontakt Bjørn Knudsen på telefon 39 157 416.
Af Niels Hansen, nsh@dmi.dk © DMI, 29. september 2005
Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk Vejrudsigter, varsler og radarbilleder som SMS og MMS DMI's -nyheder
|