Elsparefonden: De største klimasyndere finder du i kælderen
Vil du hjælpe verdens toppolitikere med at nå deres klimamål? Elsparefonden og DMI går i en række artikler huset efter rum for rum i forbindelse med klimatopmødet for at give dig gode råd til, hvad du kan gøre. En anden mulighed er at bruge Elsparefondens værktøj Min E-Bolig. Vi slutter serien i vaskerummet.
I mange hjem er familiens vasketøjsbunke en stor strømsluger – og dermed en af klimaet største fjender. Heldigvis er der meget at gøre ved at ændre vaner på det område:
Mød andre familier på Min E-Bolig På Min E-Bolig kan du finde eksempler på danske familier, der er gået over til det intelligente hjem eller er på vej til det. De har opsat forskelligt udstyr, der hjælper dem med at holde energiforbruget nede.
Nogle af beboerne i udstillingsboligerne bor i områder, hvor deres energiselskab giver dem adgang til data, så de kan følge forbruget løbende ved hjælp at fjernaflæsning.
Ofte kan du med nogle få investeringer, f.eks. ved at skifte til A-pærer, opnå nogle ganske pæne besparelser på elregningen og CO2-regnskabet.
Træd inden for i Min Bolig
Denne artikel er en del af et tema om elforbrug og klima fra DMI og Elsparefonden. Af Christian Lüders, Elsparefonden. sparel@sparel.dk
Redaktion Kate Søs Hansen, keh@dmi.dk DMI, 20. december 2009.
Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk DMI's -nyheder
|