Brug Min E-Bolig, og få ram på dine klimasyndere
Snart mødes verdens klimapolitikere i København for at finde et fælles mål for, hvordan vi stopper den globale opvarmning, der truer klimaet. Men for at nå de politiske klimamål skal den almindelige forbruger jagte strømtyvene i eget hjem. Elsparefonden har udviklet værktøjet Min E-Bolig, der gør det nemt for forbrugeren at afsløre synderne.
Denne artikel er en del af et tema om elforbrug og klima fra DMI og Elsparefonden.
Mens snakken går om klimaet blandt topmødets politikere, så er der faktisk en del danskere, der gør noget aktivt ved det. Omkring 60.000 danskere har overblik over energiforbrug inden for deres egne fire vægge med Elsparefondens værktøj, Min E-Bolig. Vil du også være blandt de forbrugere, dergår forrest og gøre noget for klimaet, så klik ind på www.MinE-Bolig.elsparefonden.dk.
Nyt elberegner- og tegneværktøj Min E-Bolig er en ny version af Min Bolig. Det nye er, at der er kommet flere funktioner, der gør det nemmere at bruge værktøjet. Du får det bedste overblik over dit elforbrug ved at trække dine el-apparater ind i en plantegning. Tegningen af alle boligens rum kan du lave i løbet af få minutter – også hvis huset er i flere etager.
Men det er ikke længere et krav, at du tegner din bolig, før du kan beregne dit elforbrug. Ligesom det heller ikke længere er nødvendigt, at du trækker dine elapparater ind i en plantegning for at få en beregning over elforbruget. I stedet kan du vælge at få apparaterne på en liste, og ud fra den få en beregning af forbruget.
Vejrdata fra DMI hjælper dig med at forstå dit forbrug Elforbruget hænger sammen med vejr og vind, og som noget nyt kommer der automatisk vejrdata fra DMI ind på Min E-Bolig. På den måde kan du sammenholde døgnets temperatur i den nærmeste by med dit elforbrug. Det hjælper dig til at forstå elforbruget bedre.
Vejrmålinger bliver vist og gemt sammen med dine egne målinger for el, varme og indeklima.
Sådan bruger du hurtigt Min E-Bolig Hvis du gerne vil gøre noget til gavn for klimaet, kan du starte med at skabe dig et overblik over, hvor du skal sætte ind på www.MinE-Bolig.elsparefonden.dk.
Så nemt kommer du i gang:
- - Angiv dit postnummer og din adresse, så finder systemet automatisk frem til de oplysninger, BBR-registret har for din bolig.
- - Indtast dit elforbrug, antal beboere og boligform, så får du besked om, hvorvidt dit CO2-bidrag og elforbrug er højt, gennemsnitligt eller lavt.
Forsæt jagten på strømslugerne Når du er blevet opmærksom på, at du kan gøre noget for at sætte elforbruget ned, får du sikkert lyst til at finde helt ind til, hvilke elapparater der er dine klimasyndere. Du kan så gå videre ind i www.MinE-Bolig.elsparefonden.dk.

Her kan du:
- - identificere de konkrete elapparater
- - beregne dine mulige besparelser
- - kontrollere, om du kan få strømmen billigere i et andet elselskab
- - tegne grundplanen for din bolig
Mød andre familier på Min E-Bolig På Min E-Bolig kan du finde eksempler på danske familier, der er gået over til det intelligente hjem eller er på vej til det. De har opsat forskelligt udstyr, der hjælper dem med at holde energiforbruget nede.
Nogle af beboerne i udstillingsboligerne bor i områder, hvor deres energiselskab giver dem adgang til data, så de kan følge forbruget løbende ved hjælp at fjernaflæsning.
Ofte kan du med nogle få investeringer, f.eks. ved at skifte til A-pærer, opnå nogle ganske pæne besparelser på elregningen og CO2-regnskabet.
Mens verdens toppolitikere taler om klima i Bella Center, gennemgår DMI og Elsparefonden dit hus rum for rum, så du kan gøre dit for at nedbringe eget bidrag til CO2-udledningen.
Træd inden for i Min Bolig
Af Christian Lüders, Elsparefonden. sparel@sparel.dk
Redaktion Kate Søs Hansen, keh@dmi.dk © DMI, 7. december 2009.
Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk DMI's -nyheder
|