Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2012
Arkiv
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
Her startede du Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Breder troperne sig?

Ja, synes svaret at være i en nylig publiceret artikel i tidsskriftet Science. En gruppe forskere fra USA og Kina har undersøgt 26 års satellitdata, og konklusionen er klar: Troperne har i den periode bredt sig ca. én breddegrad mod både nord og syd.

"Det er jo stort," siger en af forfatterne, lektor i meteorologi ved University of Utah, Thomas Reichler, til nyhedstjenesten Eurekalert.

"Hvis troperne virkelig udvider sig, så betyder det også, at de subtropiske ørkner kan udvide sig ind i de tætbefolkede områder på mellembreddegraderne," siger han.

Thailand. Foto Kirsten Merethe Erhardi.
Mere af den slags? Foto Kirsten Merethe Erhardi.

Det er endnu uvist, hvad årsagen til spredningen er, men studiet viser, at mellembreddegraderne er blevet 0,55ºC varmere i løbet af de 26 år. Det antyder, at de subtropiske jetstrømme har flyttet sig.

De subtropiske jetstrømme kan bedst beskrives som meget hurtige luftstrømme, der bevæger sig fra vest mod øst på hver sin side af Ækvator nord henholdsvis syd for de subtropiske højtryk. De subtropiske jetstrømme markerer de meteorologiske overgange fra tropiske til subtropiske klimaer.

Troperne er den geografiske zone, der er karakteriseret ved varmt vejr mellem de to vendekredse på henholdsvis 23,5º nord og 23,5º syd.

Forskerne bag artiklen forestiller sig, at jetstrømmene bliver skubbet henholdsvis mod syd og nord, fordi den varmere luft på mellembreddegraderne udvider sig opefter og udefter og derved skubber jetstrømmene væk fra Ækvator.

"Den udvidelse af troperne kan vise sig at være et fuldstændig nyt aspekt af klimaændringer. Vi ved ikke med sikkerhed, hvad der satte den i gang, og vi skal nu forske i, om det er relateret til global opvarmning," slutter Thomas Reichler.

Af Bjarne Siewertsen, bsi@dmi.dk
© DMI, 3. juni 2006

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk
Vejrudsigter, varsler og radarbilleder som SMS og MMS
DMI's RSS-ikon-nyheder

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotHøjt UV-indeks i Danmark, højere i Sydeuropa
19.05.2012
DotNyhedsbrevet giver det bedste og lidt til
17.05.2012
DotMiddelmådig halv maj 2012
16.05.2012
DotLangsomt lavtryk og hurtigt højtryk
16.05.2012
DotVær klar til sommerens kraftige regn og skybrud
15.05.2012
DotDanmark tørrer kun langsomt op
15.05.2012
DotFølsomme områder i Østersøen beskyttes bedre mod forurening
14.05.2012
DotVi rydder op! Hjælp os med at finde guldkornene
13.05.2012
DotKort nyt
07.05.2012 09:43
DotFlere
 Værd at vide
 Nyhed: Tundraen trives, skovene skranter
 Nyhed: Afrikas iskapper smelter
 Artikel: Drivhuseffekt og klimaændringer (pdf, 595 kb)
 Artikel: Den globale opvarmning (pdf, 434 kb)
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Solfattigste forår
Kom i 1983 med kun 269 solskinstimer for perioden marts-april-maj.
spacer.gif
spacer.gif