Årets første rigtige tordenvejr
Mandag eftermiddag buldrede tordenen løs over DMI i det nordlige København. Det var det første større tordenvejr over Danmark i 2005.
I den forgangne weekend fik Danmark fornøjelsen af varmere luft fra sydvest i forhold til den forholdsvis kolde luft fra østlige retninger, der ellers har præget april måned.
Det giver gerne en større ustabilitet i atmosfæren og når der så kommer endnu varme luft fra Frankrig op over landet - som det skete natten mellem søndag og mandag - kan der udløses torden. Det er en velkendt sag for meteorologerne.
 Lyn registreret i DMI's lynpejlesystem 'Thorfinn' fra mandag den 2. maj 2005.
Det skete da også - som lynkortet viser - og mandag fik vi årets første rigtige tordenvejr.
I alt registrerede DMI 9.944 lynnedslag i løbet af døgnet den 2. maj. Det er ganske pænt, men stadig en mindre sag i forhold til de senere års store tordenvejr. F.eks. fik vi over 100.000 lynnedslag i systemet den 18. juni 2002.
 Allerede om tirsdagen var der igen lynaktivitet flere steder - blandt andet over Grenå, hvor dette scenarie er fanget. Foto Carsten Brandt.
Der er meget mere om lyn og torden i 'Værd at Vide'-boxen til højre.
Af John Cappelen For flere oplysninger kontakt DMI's Data- og klimainformation på 39 15 75 00. Redaktion Niels Hansen, nsh@dmi.dk DMI, 2. maj (opdat 3.) 2005.
Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk Vejrudsigter, varsler og radarbilleder som SMS og MMS DMI's -nyheder
|